Çip krizi sürüyor: Pasaport için kuyruk oluştu

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Pasaport alabilmek için tüm kentlerden Ankara’ya gelmek zorunda kalanların, dağıtımın yapıldığı PTT şubesi önündeki bekleyişi devam ediyor.

Cumhuriyet, 22 Ağustos’ta “Pasaport için kuyruk” başlıklı haberiyle, çip krizi daha sonrası yurttaşın pasaport müracaatlarında teslimatın yaklaşık üç aya uzadığını, acil pasaport muhtaçlığı olanların da Ankara’daki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü’ne gelerek hem burada birebir vakitte teslimatların yapıldığı PTT Lalegül şubesinde uzun kuyruklara girmek zorunda kaldığını gündeme getirdi.

KALABALIK AZALMADI

NVİ ise kelam konusu haberin akabinde yaptığı açıklamada, yurttaşın Ankara’da girdiği kuyruğun “ek kolaylık” olduğunu savunan bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 30 Ağustos’ta yerli ve ulusal pasaportun üretiminin başlaması niçiniyle yaptığı açıklamada, “NVİ’de seri çalışıldığını” belirterek “bir saatte pasaport verildiğini” argüman etti. Lakin NVİ de Soylu da açıklamalarında, yurttaşın şikâyet ettiği “üç aya uzayan teslimat sürelerine” değinmedi.

Cumhuriyet’ten Fazilet Sevgi’nin haberine bakılırsa yerli pasaport üretimine başlanmasının üzerinden yaklaşık 1.5 ay geçmesine rağmen “pasaport çilesi” sürüyor.

Çok sayıda yurttaş, çevrimiçi şikâyet platformlarında aylar evvel yaptıkları pasaport müracaatları daha sonrasında e-Devlet üzerinde, hala “Basım öncesi denetim aşamasında” bildirisiyle karşılaştıklarını lisana getiriyor. Pasaporta acil gereksinim duyanlar ise Ankara’ya gelerek sabah NVİ Genel Müdürlüğü’nde, öğlenden daha sonra ise PTT Lalegül şubesinde sıraya girerek şahsi tahlil üretmek zorunda kalıyor. Cumhuriyet, geçen cuma kelam konusu PTT şubesinin önünde pasaport bekleyenleri görüntüledi. Öğlen saatleri prestijiyle şubenin önünde toplanan epeyce sayıda yurttaş, basımdan gelen listeler üzerinden isimlerin okunmasını bekliyor.

“50 GÜN BEKLEDİM”

PTT Lalegül şubesinin önündeki kalabalıkta eğitim için yurtdışına gidecek olan öğrenciler ve umre ziyareti hazırlığı yapanlar yükte. Çorum’dan yaptığı pasaport müracaatının yaklaşık 50 gündür sonuçlanmadığını belirten bir yurttaş, “Kaybedecek vaktim kalmadı. Çorum’dan sabah erken buraya geldim. Pasaportumu alıp döneceğim” diyor.

Yurtharicinde eğitim için pasaport başvurusu yaptıklarını fakat e-Devlet’teki “basım öncesi denetim aşamasında” iletisinin uzun müddet değişmemesi niçiniyle NVİ’ye gelip “acil başvuru” yaptıklarını söyleyen gençler ise “gecikme niçiniyle mağduriyet yaşadıklarını” kaydediyor. Evvelden satın aldığı uçak biletinin yanmaması için İstanbul’dan Ankara’ya geldiğine dikkat çeken bir yurttaş da yapmak zorunda kaldığı ek harcamadan şikâyet ediyor.

Yatırım tavsiyesi içermez.