Elektrik dağıtım şirketleri sınıfta kaldı

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de güç kesiminin tarihî gelişmeninin, özelleştirmelerin yasal desteklerinin ve TEDAŞ’nin özelleştirilmesinin anlatıldığı raporda, özelleştirme kapsamına alınan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’ne (TEİAŞ) ait gelişmeler de ele alındı.

Raporda, TEİAŞ’ın 2020’deki cirosunun 14 milyar 855 milyon lira, net kârının ise 4 milyar 648 milyon lira olduğu aktarıldı. Türkiye’deki birinci 500 şirket içinde 26. sırada bulunduğu ve “zarar etmeyen kamu kuruluşları içinde yer aldığı” kaydedilen raporda, “Siyasi tercihlerle 2023 seçimi öncesi yangından mal kaçırır tabirine uygun olarak 31 Aralık 2022’ye kadar yandaş şirketlere peşkeş çekilmek üzere özelleştirme süreci kapsamına alınmıştır” denildi.

“HEDEF GERÇEKLEŞMİYOR”

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin güç alanında özelleştirmeyi düzenleyen yasanın iptal edilmesi sonucunda, “elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımının stratejik değere sahip kamu hizmetlerinden olduğunun” vurgulandığı belirtilen raporda, “Türkiyemizin kamusal varlıkları yandaşlara peşkeş çekilmeye devam edilmekte ve özelleştirmelerin temel maksatlarından olan tüketicilere düşük maliyetli elektrik sunma gayesi asla gerçekleşememektedir” sözleri kullanıldı.

Raporda, ayrıyeten, özelleştirme sonucundan evvel TEİAŞ’nin “Çanakkale Boğazı ve İzmir Körfez Geçişi Denizaltı ve Kara Temas Kabloları Üretim İşi” ihalesine çıktığı, bu iki kamu yatırımı ile özelleştirmenin son altyapısının hazırlandığı kaydedildi.

BERBATIN DE BERBATI

Raporda, Avrupa ülkeleri ve ABD’nin dağıtım şirketleri ile Türkiye’deki dağıtım şirketlerinin, “kişi başına ortalama kesinti mühleti (OKSÜRE)” ve “kullanıcı başına ortama kesinti sıklığı (OKSIK)” açısından performansları da karşılaştırıldı. Buna bakılırsa Türkiye, 2019’da 1410 dakikalık OKSÜRE açısından Avrupa’nın en berbatı Romanya’dan 3.3 kat, ABD’den ise 3 kat daha makus durumda. 18.72’lik OKSIK pahası açısından ise Türkiye, bir daha Avrupa’nın en berbatı Romanya’dan 4.3, ABD’den de 13.37 kat daha berbat. Raporda hizmet kalitesinin yetersizliğinin, yakın vakitte Isparta’da günlerce süren elektrik kesintisi ile ortaya çıktığı aktarıldı.

Yatırım tavsiyesi içermez.